ETLİ EKMEK

   İYİ ETLİEKMEĞİN en önemli özelliği hamurunun açılmasındaki ustalıktan kaynaklanır.Çok ince açarsanız etten önce pişeceği için gevrek olur.Çok kalın açarsanız etliekmekten çok hamur yemiş olursunuz.Yani ne çok ince ne çok kalın açmanız gerekit.Dikkat edilmesi gereken husus ise etin az biraz yağlı olmasıdır.Özellikle Konya'nın meşhur etliekmekçisiyseniz uzatırsınız masaya 1,5 metre boyunda etliekmeği maydonozu serpersiniz üzerine yerken yağı damlar biraz,işte kıvamdır o...
 
FIRIN KEBABI, koyun ve kuzu etiyle yapılır.Hayvanın sadece ön kol ve kaburga kısmı kullanılır.Bakır leğenlere alınan etler meşe odunu ateşinde fırında pişirilir.Et yağını salınca fırının koltuk denilen dip tarafına çekilir ve ağır ağır pişmeye bırakılır.3kğ etten yajlaşık 1kg kebap elde edilir.
 
SACARASI Konya'ya özgü nefis bir tatlıdır.Eskiden hazırlanan tatlı tepsisi sac üzerine konur, ocağa oturtulurdu. Üzerine ikinci bir sac kapatılır ve o sacın üzerine ocaktan alınan meşe odunu korları döşenirdi.Böylece tatlı iki sac arasında pişerdi.Kaymakla hazırlanan bu nefis tatlıya bu nedenle sacarası adı verilmiştir.